Степівська сільська рада

Миколаївська область, Миколаївський район

День праці 1 травня: історія свята та чи скасували його в Україні

Дата: 01.05.2024 12:12
Кількість переглядів: 127

 

Фото без опису

1 травня в Україні та в багатьох інших країнах світу, зокрема європейських, відзначають День праці. Він присвячений згадці боротьби найманих робітників за свої права.

Історія Дня праці 1 травня

Свято започаткували наприкінці ХІХ ст. у пам’ять про протести робітників у Чикаго у 1868 році, які завершилися сутичками із поліцією. 1 травня 35 тис. працівників паралізували місто з вимогою введення фіксованого 8-годинного робочого дня та підвищення заробітної плати. 4 травня хтось із мітингувальників кинув бомбу в поліцейських, семеро з них загинули. Через це правоохоронці застосували проти страйкарів зброю, а найактивніших заарештували. Пізніше чотирьох із них стратили.

Протести у цьому ж році відбулись у Нью-Йорку, Балтіморі, Вашингтоні, Мілвокі, Цинциннаті, Піттсбурзі, Детройті та в інших американських містах. Їх також намагалися придушити поліцейські.

З того часу мітинги проводилися щороку і мали більш мирний характер.

1888 року з'їзд Американської федерації праці оголосив 1 травня днем загальнонаціональної боротьби за права робітників. Вже за рік ІІ Конгрес Інтернаціоналу зробив дату днем солідарності трудящих усього світу.

День праці в Україні

В Україні вперше День праці відзначили у Львові у 1890 році. Спочатку на 1 травня проводили мітинги робітників із вимогами підвищення заробітної плати, покращення умов праці та встановлення фіксованого робочого дня.

Проте із приходом до влади більшовиків в Україні день боротьби за права перетворили у пропагандистське свято, яке асоціюється з радянським гаслом «Мир! Труд! Май!» та відкриттям сезону городніх робіт. У 1917 році День Інтернаціоналу став офіційним та вихідним, з 1928-го року вихідний проголосили і 2 травня.

Вже у 1972-му 1 травня перейменували на День міжнародної солідарності трудящих. У цей час відбувалися паради робітників з червоними знаменами, лозунгами та портретами вождів, також іноді проходили військові паради. Більшість мітингувальників не мали бажання брати участь у демонстраціях, але в іншому випадку їх чекало покарання. На наступний день 2 травня відбувалися так звані «майовки» — пікніки на природі.

У 1990 році офіційна першотравнева демонстрація відбулася востаннє.

Чи скасували День праці в Україні 1 травня

Після проголошення незалежності 1 та 2 травня залишилися вихідними. У 2017 році в Україні День міжнародної солідарності трудящих офіційно перейменували на День праці, а вихідний 2 травня скасували. Неробочим залишили лише 1 травня, включивши його у категорію «Міжнародні дні» нової редакції законопроєкту про свята.

За традицією, у травневі вихідні українці відпочивали на природі. Втім, на період воєнного стану вихідні на свята, які припадають на будні дні скасовуються.

Як відзначають День праці

1 травня відзначають у 143 країнах світу, а у 83 — це національне свято. Водночас у США, де цей день започаткували, 1 травня не відзначають. День праці там відзначають у перший понеділок вересня. Також День праці не відзначають у 80 державах.

У країні агресорці рф свято скасували ще раніше, ніж в Україні. У 2001 році його перейменували на Свято Весни і Праці. У ще одній пострадянській країні, Білорусі, воно називається Свято праці. А у Казахстані 1 травня відзначають день єдності народу. Таким День праці там був скасований.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь